KRÖNIKA: Drick två öl, drick inte tolv

Det finns ingen anledning att vara sentimental, det finns ingenting som tar slut efter skolan. Tvärtom. Du som i dag tar på dig studentmössan och springer ut på trappan har all anledning att fira.

Övrigt2009-06-12 05:00

De närmaste åren har du, för första och kanske enda gången i ditt liv, fler borde än måsten. Du borde veta vad du vill. Du borde plugga vidare redan i höst. Du borde hänga kvar vid första bästa jobb. Men du måste inte.
Morgondagen kommer inte att bli enkel. Livet har aldrig varit rättvist. Men du som vill har fortfarande alla möjligheter att följa dina egna drömmar. Det förändrar inte ens en finanskris.Tricket är att lyssna på andra och bestämma själv. Tänk mer flexibelt än arbetsförmedlaren som inte klarar av att se bakom stolparna från senaste internutbildningen. Låt inte din lärares, eller någon annans, spruckna illusioner stå i vägen. Det går att bli psykolog även om du är dyslektiker och inte kan stava till psykologi. Du får lov att bli rörmokare även om din mamma jobbar som rektor.

För tio år sedan var jag i din studentmössa. Mina framtidsplaner sträckte sig till att ”resa och kanske plugga”. Fem kontinenter, fyra utbildningar och tre examen senare har jag pluggat och rest mer än de flesta. I sommar har jag min första semester. Enda skillnaden blir att jag den här gången betalar för biljetterna i Berlins tunnelbana.
När min morfar var lika gammal som jag hade han jobbat i 15 år. När min pappa var lika gammal som jag var han gift, hade ett hus och två barn. Varje generation har sina begränsningar, sina möjligheter. Använd möjligheterna.
Oavsett vad du vill göra är det värt att försöka. Och viktigast av allt: drick två öl när dina kompisar dricker tolv. Det sparar både dina pengar och din potential.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om