KRÖNIKA: Nya duster i Trosapolitiken

Decembermötet med Trosa kommunfullmäktige var historiskt på sitt sätt. Det var Greger Tidlunds sista fullmäktige som oppositionsråd. Ann-Sofie Soleby Eriksson tog över.
Socialdemokraterna byter ansikte utåt. Greger Tidlund drar iväg på ett riksdagsvikariat för Fredrik Olovsson - och kanhända ett mer permanent dylikt uppdrag efter nästa val. Hans sorti kommer ingalunda överraskande. ­ Nedräkningen har varit på gång under en tid.

Övrigt2009-12-04 05:00

I onsdags kväll sattes därmed punkt för en era. I flera mandatperioder har rådsposterna varit Daniel Portnoff (M) versus Greger Tidlund (S) – eller Greger Tidlund versus Daniel Portnoff, allt beroende på majoritetsförhållanden.
Greger Tidlund och Daniel Portnoff är två skickliga debattörer och heltidspolitiker som har lärt sig varandra innantill och utantill – på gott och ont. Men det har ofta gett upphov till spänstiga diskussioner i fullmäktige.
Det innebär ingalunda att det bara har funnits två duellanter i fullmäktesalen. Nej, nej, det vore att förfalska historien. Trosapolitikerna är en debattglad samling där många – från Kristdemokrater till Trosaradikaler – gärna tar en dust från talarstolen.

Nu väntar en delvis ny spelplan. Även om Ann-Sofie Soleby Eriksson tydligt har varit den tilltänkta tronföljaren, börjar nu ledarskapsuppdraget på allvar. Debatterna lär förändras, i tonlägen och formuleringar – till en början.
Utifrån vad jag har har uppfattat i bland annat fullmäktige, står S nya gruppledare något till vänster om sin företrädare. Det är inga enorma avstånd, men ändå. Betyder det att S i Trosa därmed kommer att röra sig än mer åt vänster?
Det skulle göra skillnaderna mellan de lokala politiska blocken föredömligt tydliga. Men med de opinionslägen som råder i kommunen torde snarare ett närmande till Allianspolitiken vara strategiskt klokare.
Socialdemokraterna i Trosa står inför ett intressant vägval.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om