Landstingsdirektör sa ja till vd-rekrytering inför bolagets avveckling

Bolaget Landstingsservice fick inga signaler från högre ort om att ligga lågt. Att en rekryteringsfirma anlitades gjordes efter samråd med landstingsdirektör Jan Grönlund. Grönlund säger också att nuvarande vd kan få en ny roll.

Ingen från högre befattning sa åt ansvariga inom bolaget Landstingsservice att ligga lågt trots signaler redan i mars om att företaget kunde läggas ned efter landstingsvalet.

Ingen från högre befattning sa åt ansvariga inom bolaget Landstingsservice att ligga lågt trots signaler redan i mars om att företaget kunde läggas ned efter landstingsvalet.

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2018-11-25 07:01

Landstinget har i dag fyra egna helägda bolag: moderbolaget Vita huset AB, dotterbolagen D-data, Landstingsservice och Folktandvården, alla med varsin verkställande direktör. De tre förstnämnda bolagen ska skrotas.

Redan i mars kom signaler om att Landstingsservice efter valet kan skrotas. Men verksamheten fortsatte oförtrutet, bland annat anlitades en rekryteringsfirma, som skulle ragga en ny vd. Rekryteringen tog fart, men allt blåstes av och Landstingsservice fick betala över 200000 kronor. Som "att kasta pengarna i sjön", menar styrelseordförande Terese Askerstedt (MP).

Vita husets ordförande Roger Ljunggren (S) säger att anlitandet av rekryteringsfirman inte varit en fråga för moderbolaget. Han säger också att han inte gett några direktiv till landstingsservice att ligga lågt till efter valet, eftersom förändringar kan ske.

– Vi går på formellt fattade beslut. Enligt arbetsordningen står det att Landstingsservice ska kontakta vår vd (landstingsdirektör Jan Grönlund) och så har väl gjorts hoppas jag, säger Roger Ljunggren.

Landstingsstyrelsens ordförande Monica Johansson (S), uppger att hon inte gett några direktiv om att anlita ett rekryteringsbolag. Hon tycker inte heller att hon borde ha sagt till ansvariga i bolaget att ligga lågt.

– Den framförhållning som var beslutad var att ta in en ny vd, säger Monica Johansson.

Jan Grönlund säger att Landstingsservice samrått om rekryteringsfirman och att det är viktigt att ha en vd och poängterar att detta skedde före valet.

– Det är viktigt att ta saker i ordning, man kan inte gå på vad olika partier säger i talarstolen, säger han.

Landstingsservice vd fram till årsskiftet är Jan Costelius. Han erbjöds en månadslön på 90000 kronor och ska nu fortsätta jobba trots att bolaget ska skrotas, enligt Terese Askerstedt.

Jan Grönlund säger att en förlängning diskuterats eftersom Costelius "har mycket kunskap och är en utmärkt person som har stort förtroende i organisationen".

Behövs en vd för att avveckla företaget? Kan inte du eller någon av landstingsbolagens vd-ar ombesörja det?

– Bolaget måste ha en vd under den tid man fungerar. Han kommer att vara vd året ut och därefter fortsätta arbeta i landstinget under en övergångsperiod, svarar Jan Grönlund.

Vd lämnade bolaget

I mars fick dåvarande vd Therese Aspelund Bergström under oklara omständigheter lämna sitt uppdrag. Ett skäl som gavs var för att bolaget kunde läggas ned, uppgav ordförande Terese Askerteg.

Den 1 januari är planen att verksamheten i Landstingsservice ska övergå till landstingets ordinarie funktioner. Det betyder att all personal, 456 anställda, flyttas över till landstinget, som då är region Sörmland.

I maj håller Landstingsservice årsstämma och då skrotas bolaget formellt.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om