Lekfulla djur och flygande faror
Mamman och barnet återkommer i konstnären Camilla Pyks bilder. Men i form av djur det är ödlor, krokodiler, hundar. Vi är så lika djuren på det sättet, vi vill skydda våra små mot alla faror, säger hon.
I en annan målning har kvinnan förvandlats till en jätteödla, klänningen har blivit till ett djur som springer iväg med sin unge på ryggen.
Kvinnan har hela tiden ett samspel med djuren. Den lilla spattingen på ryggen är en bild av min vardag som mamma, säger hon.
Camilla Pyk målar i det stora formatet, på utställningen finns några väl tilltagna målningar men också flera mindre gicléer, en form av datorbearbetad litografi. De stora målningarna är grunden i gicléerna, som sedan har skalats ned till ett mindre format med mindre detaljer.
På en del finns hotfulla inslag, i form av fågelliknande väsen som kommer från himlen.
Man kämpar som mamma för den lilla. Världen brinner, det finns så mycket ont. Vi lider och känner och tycker med allt som händer.
För fyra år sedan när hennes egen dotter Manon var några månader gammal, kom en vråk dykande ned från himlen, med klorna utfällda och siktet inställt på Manon.
Jag vet inte vad det var, om fåglarna tystnade eller om de började tjattra, men jag stod inne och diskade när jag fick en känsla som gjorde att jag gick ut. Precis när jag kom ut fick jag se vråken störtdyka. Senare samma sommar tog han både kaniner och kycklingar, jag avskydde honom.
Camilla Pyk berättar att hon målar med olika färger under olika tider i livet. I utställningen i Nyköping återkommer silvertonerna.
Åker man söderut är det mer guldnyanser och varma färger, men ibland kan ljuset också vara helt vitt. Jag har inte rest så mycket sedan jag fick barn, så det är mycket svenska färger jag har på näthinnan nu.
Bilderna bara trillar på plats när hon står i sin ateljé, Camilla Pyk säger att hon inte vill förmedla något särskilt budskap med sin konst. Det finns lekfullhet i målningarna, varje tavla har en berättelse som man själv får tänka ut.
Jag vill inte styra för mycket med orden. Jag vill att var och en ska få tänka själv.
Fotnot: Utställningen Skönheter och odjur pågår fram till och med 7 oktober på Galleri Sjöhästen i Nyköping och har vernissage i dag lördag klockan 1115.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!