Många drabbade av bankbedragare
Internetbedragare har försökt lura kunder i Nordea att lämna ut sina inloggningsuppgifter. Ett stort antal personer i Sörmland är drabbade.
Nordea står som avsändare och rubriken lyder: God dag, bäste kund.
Det är bedragare som försöker lura våra kunder. Vi skickar aldrig ut e-post där vi uppmanar våra kunder att lämna ut sina inloggningsuppgifter, säger Boo Ehlin, presschef på Nordea.
Han berättar att det falska e-postmeddelandet har gått ut till människor över hela Sverige. Det är osäkert hur många som har fått meddelandet, både i Sverige som helhet och i Sörmland.
Det enda som är säkert är att det antagligen rör sig om ett mycket stort antal.
Det är inte bara våra kunder som har fått meddelandet. Våra register är inte offentliga, så bedragarna har skickat meddelandet till människor på måfå. De hoppas att någon ska nappa, därför kallas metoden för fishing.
Nordea uppmanar de människor som har fått meddelandet att radera det. Om någon har följt länken i meddelandet och knappat in sina inloggningsuppgifter, ska personen kontakta banken.
Det är osäkert om någon har följt bedragarens uppmaningar.
De personer som har fått meddelandet och kontaktat oss har förstått att det var något skumt med meddelandet. Men i dagsläget vet vi inte om någon rent faktiskt har blivit lurad.
Nordea har polisanmält bedrägeriförsöket. De som eventuellt har förlorat pengar på brottet kommer att ersättas av banken, berättar Boo Ehlin.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!