Maria saknar barnen i Jordanien
Mitt största intryck är den gästfria kulturen och hur man blir bemött av människorna, summerar Maria Cromnow. Vi blev bjudna på middag nästan varje dag. Maria har varit hemma i Oxelösund i tre veckor efter tre månader i Jordanien. Där har hon arbetat som volontär med utvecklingsstörda.
Det åtagandet fortsätter ett tag till med föredrag och redovisningar. Minst tio föredrag ska jag hålla och jag har kontakter med skola, pensionärsföreningar och andra föreningar, samt lokala IM-medlemmar, förklarar Maria.
Dessutom håller hon på att söka jobb och naturligtvis hoppas hon att utlandsvistelsen ska vara en merit.
För mig personligen och arbetsmässigt har det varit utvecklande, förklarar hon.
Hon erkänner att det är med blandade känslor hon är hemma.
Jag saknar barnen otroligt. Man kommer dem väldigt nära.
Maria berättar att förhållandena för de utvecklingsstörda barnen är mycket blandade. Det finns mycket fördomar och i mångas ögon är det inte lika mycket värt att ha ett utvecklingsstört barn som ett friskt.
Men synen förändras. Numera bor barnen hemma och kommer till ett center på dagarna för träning. Barnen syns ute i samhället och när de gör det försvinner också många av fördomarna. Tidigare bodde de på institutioner.
Vi bidrog med det vi kunde i resursteamet, berättar Maria.
Hon känner att hon gjort en bra insats och att det var uppskattat.
IM hade förberett mig på ett bra sätt utan alltför uppskruvade förväntningar om vad man kan uträtta.
Bidraget i resursteamet har bland annat varit att ta upp frågor till diskussion. Teamet har också varit ute i flyktingläger och försökt starta utbildning vilket varit mycket uppskattat.
Jordanien har inte så mycket hjälp utifrån som många av de andra länderna i regionen. De är fattiga men lever i fred.
Hon kände att hon som västerländska blev uttittad men att hon därför också blev annorlunda behandlad.
Man är mer jämställd med männen. Idag ger sig dock allt fler kvinnor ut på arbetsmarknaden men det finns mycket kvar att göra. Jag tror att det mer beror på gamla traditioner än religion. Om man gör något fel säger människorna till, man blir sedd och bekräftad.
Men det påtagligt positiva var hur lätt det var att komma i kontakt med folk.
Jordanierna är otroligt gästfria. Jag undrar hur de skulle känna det att komma till Sverige med sin gästfria inställning, funderar Maria.
Maria drömmer om att jobba med något utlandsprojekt på något sätt och hon kommer att fortsätta att vara engagerad i IM.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!