Mats Elmsäter in i Bissarnas trupp

Nyköpings BIS har med Peter Berggrens ryggskada ingen uppsjö av innermittfältare just nu. Därför ansluter Mats Elmsäter till A-truppen redan nästa vecka. Elmsäter är ledig från sitt USA-spel och blir kvar hos Bissarna fram till slutet av augusti när nästa termin börjar.

Övrigt2004-04-29 22:25
NBIS-tränaren Caj Hjelm har inte bara pratat med Mats själv, utan också kollat upp läget med hans amerikanska coach på University of North Florida i Jacksonville där Elmsäter befinner sig med stipendiestatus.
Och jag har bara fått lovord om hans spel i USA. Mats är i träning ända till han kommer hem på måndag, så vi kommer att få in en bra innermittfältare med rejält passningsspel, säger Caj Hjelm.
Hjelm har för övrigt haft Mats Elmsäter, som var en av alla talangfulla P83:or i IFK Nyköping, som tränare tidigare såväl i Bissarna som på Tessinskolans hemortsalternativ.

Division 2-nykomlingen har nu fyra innermittfältare även med Berggren borta. För närvarande är Fredrik Holster och Andreas Sandberg ordinarie och Henrik Rosén finns att tillgå på reservbänken.
Det blir riktigt bra för oss att bredda truppen på innermittfältspositionen just nu. Det är ju även så att Sörmlands fotbollförbund har varit vänliga nog att låta Holster slippa träningslägren i distriktslaget (16-årskullen, vår anmärkning) för att kunna spela med oss. Men när riksturneringen för distriktslag börjar ska han spela där, förklarar Caj Hjelm.

I första hand missar Holster bortamatchen mot det förmodade topplaget Valsta Syrianska i mitten av maj. Men vid det laget ska Mats Elmsäter kunna vara ganska väl inne i NBIS-laget.
Om det ser ljusare ut breddmässigt på innermittfältet tornar ganska stora orosmoln upp sig på anfallsfronten. Tomas Andersson fick en rejäl smäll på knäet under premiärmatchen mot Enskede.
Det svullnade upp och såg inte alls bra ut. Nu har han gjort en omfattande undersökning och det ska troligen inte vara menisken som skulle kräva operation utan bara en blödning vid sidan om. Tomas är en tuffing som kör vidare, och vi hoppas på att han kan spela mot Väsby, förklarar Caj Hjelm.

Bissarnas anfallsspel är just nu beroende av att Tomas Andersson biter fast bollarna högt uppe på motståndarnas planhalva.
Utan tvekan betyder han mycket. Han är stark och kan fördela vidare bollarna ofta till Pelle Andersson. Det skulle inte vara bra alls om Tomas knä blir sämre, säger Caj Hjelm.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om