Mobilen är framtidens dator

Framtidens mobiltelefoner kommer kunna hantera stora mängder information mycket snabbt. Men utvecklingen går trögt just nu, mest på grund av kundernas ointresse.

Övrigt2006-10-19 14:17
Den tekniska utvecklingen på mobilfronten går snabbt. Men efterfrågan på mobiltjänster motsvarar ännu inte de tekniska framstegen. Urban Landmark är enhetschef på Post och Telestyrelsen och har arbetat de senaste sju åren med mobiltelefonifrågor. Han berättar att den senaste innovationen, det nya 3G nätet, inte slagit igenom så snabbt som han hade förväntat sig.
Jag vet inte riktigt vad det beror på, kanske har det att göra med att operatörernas tjänster inte riktigt motsvarat folks behov ännu, säger han.
Tredje generationens (3G) mobilnät byggdes ut i Södermanland under 2003, trots att det nya nätet ännu inte används av mer än 10 procent av alla mobilanvändare i Södermanland tror Urban Landmark att det kommer att konkurrera ut det nuvarande GSM-nätet om några år.
Det är en tidsfråga innan GSM-nätet läggs ned, kanske om 10 år, säger han.
Det nya snabbare 3G nätet kan hantera större mängder information och är därför det självklara valet för mobiloperatörernas nya tjänster. Vilka tjänster som kommer användas om 10 år vågar inte Urban Landmark ens gissa.
Tjänsterna blir mer och mer smarta. Det mesta som vi i dag gör på internet via datorn kommer snart kunna göras direkt i mobilen, säger han.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om