Mordbrandsmisstänkt bland de rånåtalade – förnedrade sitt offer

En av de personer som åtalas efter utredningarna kring ungdomsrånen är den man som sitter häktad för brandattentaten mot två Nyköpingsrestauranger.

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2019-02-28 18:59

Den 24-åriga mannen sitter häktad sedan 26 oktober. Misstankarna gäller Taco bar förra sommaren. 24-åringen är även misstänkt för grov mordbrand efter ett attentat mot restaurang Stationsplan i Katrineholm och enligt utredare vid polisens avdelning för grova brott kan det bli aktuellt med åtal inom ett par veckors tid.

Parallellt med det så åtalas 24-åringen nu även för olaga tvång, rån och övergrepp i rättssak i samband med en händelse som kopplas till ungdomsrånen i Nyköping.

Enligt åklagaren har han agerat tillsammans med en 17-åring som också står åtalad efter rånutredningen.

Tillsammans ska duon ha hotat och slagit två killar, tagit deras mobiltelefoner och även tilltvingat sig koden till en av telefonerna, detta vid en adress på Arnö i oktober i fjol.

Under förnedrande omständigheter ska de även tvingat en av målsägarna att ta av sig tröjan, dansa och pussa 24-åringens skor, samtidigt som delar av händelseförloppet filmades.

Lojaliteten mellan de personer som enligt åklagaren ligger bakom rånvågen verkar däremot inte vara speciellt stark. Ena dagen är man gärningsman för att senare drabbas själv: Två dagar efter händelsen på Arnö har 24-åringen stulit en tv från 17-åringen, menar åklagare Ola Björstrand i sin stämningsansökan.

– På onsdagen är 17-åringen gärningsman och på fredagen så tar 24-åringen hans tv, påstår jag. Det är ett exempel på att man växlar roller.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om