N som i Nudernej

!Hur många gånger ska man behöva säga nej för att bli avförd som partiledarkandidat för Socialdemokraterna? Pär Nuder gör nu ytterligare ett försök att svära sig fri.
Han kan lyckas den här ­gången.

Övrigt2011-01-25 05:00


Om nu inte partiet ställer sig mangrant upp och sjunger hans namn i flerstämmig kör, till dess att han ändrar sig.
Politiskt har visserligen den socialdemokratiska hegemonin över regeringsmakten brutits. Men mentalt lever den kvar. Dagligen debatteras, diskuteras och dissekeras den socialdemokratiska ledarstriden, nu två dagar i rad även här i SN:s ledarspalter som synes.

Pär Nuder, Göran Perssons forna kronprins, är ett så pass vasst namn att han också är omstridd. En bred enighet om hans namn lär bli svår att nå.
Tidigare har det hetat att när partiet kallar svarar man. Men Nuder svarar ändå nej:
”Jag är inte kandidat till det uppdraget och kommer inte att bli det heller. Det är allt jag vill säga”, säger han till Sveriges Radio.
Det borde vara så nära ett definitivt nej man kan komma även i de luriga turerna runt partiledarposten för Socialdemokraterna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om