När tvillingtornen föll
Vi som lever i ett öppet, demokratiskt samhälle tar det ofta för givet. Vi har rättigheter, vi får uttrycka våra åsikter och lägga vår röst i fria val. Vi räknar med att vara säkra på jobbet, precis som dem som gick till sitt kontor i World Trade Center för fem år sedan. Vi räknar med att så smidigt som möjligt, ta oss hem till familj och barn efter arbetets slut, precis som Anna Lindh säkert gjorde den där dagen för tre år sedan. Frihet och demokrati är aldrig givna inslag i ett samhälle, de är beroende av medborgarnas stöd, maktens genomskinlighet, byråkratins öppenhet och domstolarnas oförvitlighet.
Den globala kampen mot terror har flera besvärande inslag, oförmågan att stoppa våldet i Irak liksom USA:s åsidosättande av respekten för grundläggande mänskliga rättigheter. Men det gäller även övervakningssamhällets allt stadigare kliv in i människors privatliv. Samtidigt måste ansträngningarna för att skydda människor från terror fortsätta. Kampen för demokrati i de forna diktaturerna Irak och Afghanistan likaså. För det är frihet och demokrati som måste stå i centrum för ansträngningarna, liksom metodiskt arbete för att stoppa nyrekrytering av terrorister. Därför måste också det internationella samfundets arbete för att minimera Irans möjligheter att skaffa kärnvapen också fortsätta med oförminskad kraft, kombinerat med konkreta ansträngningar för att nå en tvåstatslösning med Israel och Palestina och tydliga krav på demokratiska reformer i Arabvärlden.
Ett stort ansvar ligger på de krafter som försvarar det öppna samhället. Kampen mot terrorismen måste fortsätta vara ett värnande om demokratin inför hotet om diktatur och kaos, om frihet och mänskliga rättigheter ställda mot besinningslöst våld och den starkes rätt.
Olof Jonmyren
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!