Nu gillar Lovis massage
Lovis är jättelik. Hon är en varghund. Och otroligt snäll. Hon har inget behov av att hävda sig.Maria Karlsson ger Lovis massage.
ena sidan och så blev det samma visa med den andra sidan. Numera sover Lovis halvannan timme efter en behandling.
Man klappar inte hunden under massagen utan händerna lever sitt eget liv. Och det var bra att ha en svår hund att träna på.
Djur och deras välbefinnande är viktigt för Maria. Hon gick på en skola i Stockholm som ger ettårskurser i hundmassage. Nu ska hon omsätta sina kunskaper i ett företag.
Skolan har funnits i sex år och man utbildas i olika steg. Det krävs att eleverna masserar 80 hundar under utbildningsåret. Jag har masserat 150 stycken, många härliga hundar.
Hon pekar på Lovis som lagt beslag på en stor del av soffan.
En stor hund som Lovis väger mycket och det sliter på hennes leder. Jag vill hjälpa henne att må bra. Hon var dessutom stressad som valp.
Maria betonar att massage är på hundens villkor. Det handlar ju om friskvård och att hunden ska må bra. Det är som med människor. Genom att stryka över kroppen kan man känna om musklerna är spända eller om det gör ont.
Jag ökar trycker med händerna beroende på hur mycket hunden klarar av. Om en hund är spänd har den ett trauma. Men vid en akut skada ska man vänta i fem dagar, annars kan man förvärra skadorna.
Varför ska man ge en hund massage?
Hundägarna ska tycka väldigt mycket om sin hund. Med massage kan de öka hundens välbefinnande, många är ju stora och tunga och det frestar på lederna. Så finns det arbetande hundar som jobbar mycket och behöver avslappning. Massage ges ju för rehabilitering.
Genom stimulans av musklerna ökas blodgenomströmningen och hunden fungerar bättre.
Lymfsystemet transporterar också bort slaggprodukterna snabbare och hundens motståndskraft ökar. Men hunden måste vara frisk för att få massage och den får bara ges en gång i veckan för hunden måste vila upp sig efter en behandling.
Varje hund är unik. Blyga, rädda, försiktiga och artiga.
Man kränker hunden genom att utnyttja dess artighet och alla hundar gillar inte massage. Om hunden blir stressad kan det ha motsatt effekt.
Hundar som har ont kan säga till direkt. Men hundar är mästare på att kamouflera att de har ont och Maria berättar att många hundägare blir förvånade när hon talar om att deras hund har ont.
Maria introducerar hundmassage i Nyköping.
Det ligger i tiden, säger hon. Nästa steg för mig är att lära upp mig till friskvårdskonsulent för hundar. Jag vill lära mig mera.
Min dröm är att ha ett hundsim, säger Maria medan Lovis drömmer sina hunddrömmar på massagefilten.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!