Nya busslinjerna mest för skolbarn
De nya busslinjerna i Gnesta Närtrafik är i första hand anpassade för skolbarn och inte för pendlare. Det säger Lars-Göran Bertilsson, områdeschef för länstrafiken i Södermanland.
Det är bland andra boende i Gåsinge som irriteras över att bussen inte längre går förbi dem, utan i stället tar vägen via Heby.
Vi kommer att ha ett uppföljningsmöte i Gnesta nästa vecka, säger Lars-Göran Bertilsson och förklarar att det inte är helt enkelt att få till ett nytt system som gynnar alla.
Jag vet inte hur vi ska lösa det riktigt. Alla bussar är redan upptagna. Drar vi om linjerna finns risken att problemen flyttas någon annanstans.
Att landsortsbussarna passar så dåligt med pendeltågen förklarar Lars-Göran Bertilsson med att trafiken byggts upp kring skolskjutsarna och först i andra hand för pendlarna.
I gårdagens SN skrev vi om familjen Waldau som bor sex kilometer från Gnesta station och måste pendla med bil till tåget sedan omläggningen.
Det är olyckligt att bussen inkommer fem minuter efter det att pendeln gått. Linjerna 1114 är inte avsedda för pendlare utan för skolbarn. Vi måste självklart se över passningen till pendeltågen, avslutar Lars-Göran Bertilsson.
Sara Bohlin
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!