Nya lekplatser irriterar föräldrar

Gården på Fagerängs förskola i Vagnhärad förfaller. Men istället för att den rustas upp har det byggts två nya lekplatser för 600 000 kronor på andra platser i kommunen.

Övrigt2002-10-03 23:42
Skinande blanka med spännande leksaker står dom där. De två nya lekplatserna i Trosa och Vagnhärad.
På Fagerängs förskola i Vagnhärad är känslorna delade inför kommunens investering. Personalen har tillsammans med föräldrar drivit frågan om förskolans skabbiga lekgård i många år utan att något hänt.

Det sticker ju lite i ögonen. Kommunen kunde väl ha prioriterat så en del av pengarna gick hit, säger Liselott Maxe Jekic, en av föräldrarna i barnomsorgsrådet på Fagerängs förskola.
Enlig kommunens egen besiktning på Fageräng, som gjordes i somras, fick sju av femton leksaker på gården anmärkningar. Gungställningen bedöms vara i så dålig kondition att den bör tas bort omgående. Likadant är det med en sandleksställning där barn kan falla igenom för stora hål och fastna. I rapporten står det också att gungor, sandlådor och lekhus ska hållas under uppsikt och justeras. Ingen höjdarlekplats alltså. Trots detta lades inga pengar på Fageräng när kommunen byggde nya lekplatser.

Nej, vi fick i uppdrag att bygga två lekplatser till barn i alla åldrar som ska kunna användas sju dagar i veckan. Från politiskt håll sades det att de 600 000 kronorna skulle gå dit, säger kommunens tekniska ingenjör, Mats Persson.
Han känner till problemen som Fageräng och flera andra förskolor i kommunen har. Men det var aldrig aktuellt att försöka styra om pengarna från nybyggnation till upprustning av förskolornas lekplatser.
Det är alltid en balansgång men jag kan inte säga att det vi gjort är felprioriterat, säger Mats Persson.
Nu verkar det som barn, föräldrar och personal på Fageräng får finna sig med den utrustning som står på gården. Den närmsta tiden finns inga planer på att göra några större satsningar.

2004 hoppas tekniska kontoret få pengar till att bygga en helt ny lekplats. Men det är ett politiskt beslut som ännu inte är fattat.
Men den utdömda utrustningen då, hur blir det med leksakerna som skulle åtgärdas omgående?
Det betyder att de åtgärdas så snart tillfälle ges, säger Mats Persson.
Det låter luddigt.
Ja, det gör det. Jag vet inte när det blir.
När gungställningen tas ned, kommer det upp nya gungor då också?
Vi vill ersätta med nytt men vi vet inte vilka pengar vi har. Jag har svårt att tänka mig att de försvinner helt.
Fredrik Gustavsson
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om