Nyköping öste in mål mot Troja
Nyköpings Hockey har haft det trögt en längre tid i södra allsvenskan, men mot Troja/Ljungby är det ketchupflaske-effekt. Allt det som laget väntat på kommer nu på en gång. Målfesten slutar vid 7_2 men hemmalagets antal mål kunde lätt ha varit det dubbla.
Det var 2_0 redan efter en och en halv minuts spel. Timo Seikkula körde in både pucken och sig själv. Sedan fixade store centern Daniel Karlsson tvåan. Även Christian Wibner och Antti Koponen hade frilägen under den första perioden, så det kunde ha varit 3_0 och avgjort.
Avgjort var det i stället en bit in i andra perioden. Efter sex minuter satte tunge backen Andreas Jungbeck trean. 4-0 gjorde Niko Halttunen, sedan följde Daniel Karlsson och Patrik Wallenberg upp med nya mål.
NH har spelat med en lekfullhet och fart som det var längesedan laget visade upp. Faktum är att ledningen kunde varit ännu större.
I den sista perioden fortsatte Nyköping att peppra på med skott. Tjeckiske backen Patrik Hucko fick emellertid fortsätta att se sina projektiler dansa omkring i närheten av mållinjen. Patrik Wallenberg förarbetade till Martin Johanssons och NH:s enda mål på de 24 skott som avlossades i slutperioden. Men vid det laget nöjde sig de 1250 i Peabhallen med underhållningen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!