Östra Sörmland får inga klimatpengar
I tre år har det funnits statliga pengar att söka till klimatförbättrande åtgärder på kommunnivå. Trots det har inte en enda krona betalats ut i östra Sörmland. Nyköping sökte förra året pengar för att bland annat ersätta fyra tunga fordon med biogasdrift, men fick nobben.
Ansökan gick för fort. Ska vi göra en ny behöver vi ha bättre underlag och en klimatstrategi, säger Björn Åkerberg, chef för kommundirektörens handläggarstab i Nyköpings kommun.
Kommunen ville bland annat byta ut fyra av de tyngre dieselfordonen till biogasdrivna, bygga en biogasanläggning samt tillsammans med Högskolecentrum satsa på en yrkesinriktad utbildning i styr- och reglerteknik. Att byta ut några av sopbilarna till biogasdrivna fordon skulle ha minskat koldioxidutsläppen med 23 ton per år och bil.
Men det är en hälsoaspekt också, när man byter till biogas försvinner utsläppen av partiklar, säger Marianne Tyvander, miljöutredare på tekniska divisionen i Nyköpings kommun.
Sopbilarna puttrar på i minst sex timmar per dag, med korta avbrott för raster. Det blir mycket tomgångskörning och körsträckorna är korta.
Dieselavgaser är inte bra. Jag har jobbat i 40 år så man har väl fått i sig ett och annat, säger Christer Bergqvist, renhållningsarbetare i Nyköpings kommun.
Kommunstyrelsen kommer att få information om Klimp-bidrag i februari nästa år och då ta ställning till om en ny ansökan ska skickas in.
Det är rätt mycket jobb med att ta fram en ansökan. Men vi har haft inspirationsseminarier med länsstyrelsen, bland annat om solceller som kan värma vatten och skapa el. Jag såg framför mig stadshusets tak med solpaneler, säger Björn Åkerberg.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!