Oxelösunds TK har inga tjejproblem
Tennisklubbarna i distriktet har problem att locka tjejer till träningspassen, men inte Oxelösunds TK. Här finns det många duktiga tjejer som både vill träna och tävla.
Vi har träning från måndag till fredag, berättar Caxton Njuki.
Med bara två banor gäller det att sprida ut träningstiderna så att alla kan få chansen att spela. Men det är i varje fall bättre än på vintern. Med en bana inomhus blir det trångt.
Ska man ha någon vettig träning så kan man bara ha fyra man på banan samtidigt.
Caxton och hans pappa Patrick tog över tränarsysslan i klubben för fyra år sedan. Sedan dess har antalet träningsvilliga ungdomar ökat. Nu är de runt 50 som spelar tennis.
Och de är duktiga, säger tränaren stolt.
Som ledare för Sörmlandslaget (flickor tolv år) fick Caxton med sig tre av sina egna tjejer.
Men det var inte jag som tog ut dem. Det bestämdes på DM så det var förbundet som plockade ut dem, säger han snabbt.
De tre var Brenda Njuki, Nina Ekström och Alexandra Linddahl. Och det gick bra för tjejerna. Seger mot Västmanland (21) och förlust mot Stockholm (12) och Gästrikland (12). Oxelösundstjejerna tog en sammanlagd andra plats men det var nära att laget lyckats vinna mot Stockholm.
Alexandra och Isabelle Jonsson, Eskilstuna, ledde med 42 i dubbeln mot Stockholmsparet, men de förlorade sedan matchen, berättar Caxton.
Det man ska komma ihåg är dock Oxelösund hade det yngsta laget och att tjejerna har ett år till i samma klass.
Även i killarnas Sörmlandslag för 14-åringar hade Oxelösund en representant, Nicholas Menjoun. Det laget slutade på en tredje plats sammanlagt.
Oxelösunds TK har fem lag med i Sörmlandsserien. På DM senast hade föreningen deltagare med i varje klass.
Ja det är många som vill tävla, säger Caxton, som själv var lovande tennisspelare när han var yngre. Nu satsar han all tid på tränarkarriären istället.
Jag ska iväg till Båstad i helgen och gå den andra delen av TK3. Det är den näst högsta utbildningen för tennistränare i Sverige. Och så jobbar jag åt Sörmlands tennisförbund med utbildning för andra tränare, berättar han.
Och ungarna gillar det. Med ett undantag. Konditionsträningen.
Det är tråkigt att springa runt där nere, säger Caroline Karlsson och pekar ned mot den bruna löparbana.
Hon och Brenda Njuki kom dock till semifinal i Kalle Anka uttagningen, liksom Nicholas, medan Nina blev tvåa i sin åldersgrupp, så något måste konditionspassen gjort.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!