Pengar saknas för att rena giftig mark

Staten måste skjuta till mer pengar för att sanera förorenad mark. Det anser Naturvårdsverket som har gjort en sammanställning av läget över landets cirka 80 000 förorenade områden.

Övrigt2011-04-18 11:28


I Sörmland finns totalt 1 784 områden som är konstaterat förorenade eller där det finns risk för förorening. Av dessa prioriteras 91 områden av länsstyrelsen för att föroreningen är mycket giftig, för att den sprids lätt och/eller för att det finns bostäder eller känslig natur i närheten.
Enligt några vägledande domar som kom förra året har ansvariga verksamhetsutövare behövt betala en mindre del av saneringen om själva föroreningen skedde för många år sedan. Detta gör att det kommer behövas mer statliga bidrag för att sanera alla områden som behöver renas, enligt Naturvårdsverket.

I papperstidningen: Här finns de giftigaste markerna i Sörmland

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om