Persson bär det fulla ansvaret

Övrigt2005-01-12 17:28
Statsminister Göran Persson lägger hela skulden för att regeringen har reagerat för sent på katastrofen på UD. Han nåddes aldrig de fax som kom dit.
Den kritik som Persson riktar mot UD är säkert berättigad. Utrikesminsiter Freijvalds och hennes chefers agerande har varit både vimsigt och amatörmässigt.

Men det fråntar inte Göran Persson ansvar för att Sverige inte har en fungerande katatsrofberedskap. Mycket av den valhänta hantering som blev följden hänger samman med den illa fungerande ansvarskulturen inom staten, mellan departement och myndigheter. För detta bär Göran Persson det fulla ansvaret.
Det svenska agerandet har skapat en förtroendekris mellan regeringen och medborgarna. Erfarenheter från andra länder visar att ett förtroende som brister i en krissituation nästan aldrig går att reparera. Missnöjet med Göran Persson och Laila Freivalds agerande slår nu också igenom i opinionen. Enligt Demoskops senaste opinionsundersökning skulle vi ha fått en borgerlig majoritet i riksdagen om det hade varit val veckan efter flodvågskatastrofen.
Men av alla tänkbara valfrågor är den här den absolut minst önskvärda. Då är det bättre att regeringen begrundar situationen och beaktar konsekvenserna redan nu. Vi förväntar oss initiativ från Persson i ansvarsfrågan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om