S föreslår flera nya ledare

Nyköpings arbetarekommun skulle under måndagskvällen besluta sig för vem de helst vill se som partiledare. Dessvärre meddelade Nyköpings två favoritkandidater, Margot Wallström och Karin Jämtin, tidigare under dagen att de inte alls var intresserade av partiledarposten.

Övrigt2006-12-11 22:39
Det blev ett antiklimax för oss. Under tisdagen kommer jag därför skicka in en lista på alla de kandidater vi kan tänka oss, säger Jacob Larsson, vice ordförande i arbetarekommunen i Nyköping.
På Nyköpings lista till den centrala valberedningen finns Mona Sahlin, Vanja Lundby Wedin, Ulrika Mässing, Thomas Bodström och Elvy Söderström.
Hade Margot sagt ja hade det inte blivit så spännande, säger Jacob Larsson som menar att s-Nyköping, genom att lämna in sin lista, ger valberedningen fria händer.
Namnen på deras lista till valberedningen står helt utan rangordning.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om