Så många slarvar med bilbältet i centrala Nyköping

Bilförarna i Nyköping är jämförelsevis bra på att använda bilbälte. Men fortfarande struntar allt för många i bilbältet när de kör i centrum, visar en undersökning från NTF.

Foto: Fotograf saknas!

Övrigt2018-12-12 06:05

I undersökningen har NTF observerat bältesanvändning i 350 000 bilar över hela landet. I Nyköping kontrollerades bilar som passerade på Västra kvarngatan.

Resultatet – att 97 av 100 bilförare var bältade – är hyfsat bra, tycker Lars Nordquist, verksamhetsansvarig på NTF Sörmland.

– Vi vill ju nå till 100 procent och dit är det ju en bit kvar. Men i jämförelse med andra sörmländska kommuner är det en bra siffra.

Det råder inget tvivel om att bilbältet räddar liv. Drygt 95 procent av alla bilförare använder bilbälte. Men av de förare som omkom under 2017 saknade hela 39 procent bälte.

– Det visar att bältet i hög grad påverkar om en olycka ska bli en dödsolycka eller inte, säger Lars Nordquist.

I sin undersökning har NTF observerat bilar i tätorter, och kan konstatera att 95 procent av bilförarna använder bälte när de kör i städer.

I en annan undersökning konstaterar Trafikverket att något fler bilförare, nämligen 97 procent, använder bilbälte utanför tätorterna.

– När vi frågar bilförare varför de inte är bältade i tätorterna brukar de svara att de bara ska åka en kort sträcka och att det aldrig har hänt något tidigare.

– Men att det inte har hänt något tidigare säger ju ingenting om vad som kan hända i dag eller i morgon.

Man kör kanske inte så fort i tätorter. Spelar det någon roll?

– Nä, om du kör långsammare än sju kilometer i timmen har du kanske en chans att hålla emot vid en krock. Men kör du fortare är det helt omöjligt, säger Lars Nordquist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om