Så ska hyrorna sättas rättvist
Sjutton månader tog det, men nu är de färdiga. I går damp det ner ett nytt hyresbesked hos Nyköpingshems 4 000 hyresgäster.
Det som är helt nytt är att bakom förhandlingen ligger en omfattande utredning för att komma fram till en rättvisande hyresfördelning mellan lägenheterna.
Nyköping är först ut i landet med ett sådant omfattande hyresfördelningssystem.
Tillsammans har Nyköpingshem och Hyresgästföreningen velat visa att det går att sätta skäliga och jämförbara hyror utan att för den skull gå ifrån gällande lagstiftning.
Det har inte varit helt enkelt, men vi försöker dra vårt strå till stacken, säger Christer Gustavsson, vd för Nyköpingshem AB.
Det nya hyresfördelningssystemet är ett så kallat bruksvärdesystem med lokal anpassning och det utgår från självkostnadsprincipen, det vill säga att hyresintäkterna ska motsvara kostnaderna som företaget har.
Det är ett nollsummespel. Vi har höjt hyrorna där det är rimligt, säger Gunnar Johansson från Hyresgästföreningen.
Ingen får sänkt hyra, men av 4 000 hyresgäster är det 1 500 som har nått den så kallade takhyran och får oförändrad hyra. Resterande 2 500 hyresgäster får en hyreshöjning mellan 0 och 150 kronor per månad.
I går fick varje hyresgäst ett kuvert från Nyköpingshem med en innehållsdeklaration där områdets, husets och lägenhetens kvaliteter redovisas och dessa utgör tillsammans underlaget för den nya bruksvärdeshyran, en så kallad takhyra.
Husets och lägenhetens kvaliteter värderas högre än lägets i innehållsdeklarationen, säger Christer Gustavsson.
Som exempel tar han upp två lika stora lägenheter i Nyköping som ligger centralt. Här kan det skilja upp till 1 500 kronor per månad i hyra på grund av att lägenheterna har olika standard.
Men även hyrorna för likvärdiga hyreslägenhet kan skilja uppemot 1 000 kronor per månad beroende på om hyresgästen bor i tätorten eller i något av Nyköpings ytterområden.
De båda exemplen gäller när takhyrorna väl har uppnåtts. Men det kommer att ta tid, påpekar Christer Gustavsson. Hyreshöjningarna är måttliga och takten för förändringen långsam, för nästa år är hyreshöjningen, som tidigare nämnts, maximalt 150 kronor per månad.
Bostadsområdets läge behöver heller inte betyda närheten till torget, utan här handlar det om andra värden som Nyköpingshem och Hyresgästföreningen har tagit hänsyn till när de beräknat hyran.
Det uppstår ju en viss kostnad om man bor utanför stan och måste ta sig till ett apotek, säger Göran Johnsson, marknadschef på Nyköpingshem.
Förutom innehållsdeklarationen från Nyköpings hem och eventuell hyreshöjning innehöll hyresavin även ett avdrag på 4 procent, beräknat på decemberhyran, för återbetalning av fastighetsskatt för år 2001.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!