Saltkråkans pengar gick till privat fest

En person från daghemmet Saltkråkan i Oxelösund står åtalad för att ha förskingrat 640 000 kronor. Pengarna har personen använt till att bland annat ha byggt om taket till egna huset och en 40-årsfest.

Övrigt2005-11-21 23:47
Det var för snart fyra år sedan som medlemmar i föräldrakooperativet Saltkråkan noterade att det saknades pengar. Snart kom man fram till att nästan en kvarts miljon kronor var spårlöst borta.
Misstankarna om förskingring ledde mot en person i en förtroendeposition i daghemmets styrelse, och som hade tillgång till daghemmets konton.
Personen erkände och ville sluta en uppgörelse om återbetalning.
Men då valde styrelsen att låta göra en grov undersökning av daghemmets räkenskaper för åren 1998 till 2001 och kom fram till att det saknades över 600 000 kronor.
Personen har under fyra år handlat för daghemmets pengar för mellan 100 000 och 200 000 kronor per år under fyra års tid utan att någon i daghemmet misstänkt något.

Pengarna har gått till inköp av tak till egna fastigheten, en stor 40-årsfest, kontanta uttag vid semesterresor, inköp av teveapparat med mera.
Den i dag åtalade personen skrev tidigt ett ångerfullt brev till daghemmets personal och styrelse.
Jag ska söka psykologhjälp. Jag tar på mig hela skulden, skrev bland annat personen.
På grund av hård arbetsbelastning för åklagare och polis startade rättegången först under måndagen.
Det är ett digert material med mängder av transaktioner mellan daghemmets konto och personens, fakturor och verifikationer, som vice chefsåklagare Tomas Malmenby har till grund för åtalet.
Personen står åtalad för grov förskingring, som enligt straffskalan innebär fängelse.
Tomas Malmenby anser att personen förskingrat 640 000 kronor genom vilseledande bokföring och ska betala skadestånd till Saltkråkan på den summan plus ränta.

Den åtalade personens försvarare Staffan Fjellström förklarar att hans klient erkänner förskingring, men är osäker på beloppet och därför tveksam till storleken.
Att brottet begåtts genom vilseledande bokföring är inte korrekt, enligt Staffan Fjellström.
Måhända genom felaktig bokföring.
Rättegången fortsätter i veckan.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om