Satsade på fel tävling inget VM för Linda
Det blir inget VM för Linda Heed och Columbus H i höst. De chanserna försvann då Västerljungstjejen bestämde sig för att rida Hamburg derby. Men Linda ångrar inget.
Valet av tävlingar tror Linda kan ha gjort att förbundsledningen redan valt bort dem ur VM-diskussionerna, men även Columbus dåliga form.
Det är först nu han har hittat den. Formen kom helt enkelt försent. Det är oturligt att det kommer ett VM-år, men man vet aldrig med hästar. Columbus har haft tre fantastiska år där han utvecklats hela tiden. Men nu är formen på väg uppåt igen.
Drömmen om en plats i VM-laget i Aachen (20 augusti 3 september) vägs dock upp av derbyplaceringarna. I Falsterbo i lördags blev Columbus och Linda bästa svenska ekipage på en femte plats.
Det är ingen dålig svit vi har på derbyn, etta, trea (i Hamburg i juni) och nu femma, säger Linda, som är på väg upp genom Sverige med hästbussen redan innan grand prix-klassen var avgjord i går.
Nej jag ville inte utsätta Thunderbird för Falsterbos vattengravar, säger hon och skrattar.
Thunderbirds stora fobi den här säsongen har ju varit hinder med vatten omkring.
Och Columbus var trött efter att ha klarat av den 1,2 kilometer långa derbybanan med 23 hinder.
Jag hade jättegärna ridit grand prixen, men man kan inte både äta kakan och ha den kvar, menar Linda.
Som ni kanske såg på tv klarade Linda och Columbus av banan helt perfekt. Ja förutom då vid hindret där 20 av 25 ekipage rev. En grind efter den branta banken.
Det är typiskt att jag skulle riva där. Vid de andra derbyna har vi inte haft problem vid det hindret, säger Linda.
Problemet var att det var lite för halt vid upphoppet.
Man är tvungen att hoppa ut från banken för att få ett optimalt språng efter, men nu gled han vid nedslaget och kom fel. Det var synd eftersom det för en gångs skull var gott om plats mellan banken och hindret.
Med fyra fel blev de dock bästa svenska ekipage. 20-åriga belgiskan Judy-Ann Melchior på Espoir Z var den enda som klarade banan felfritt.
Förbundskaptenen Maria Gretzer, Rolf-Göran Bengtsson och Malin Baryard ser än så länge ut att ligga bra till för en uttagning til VM. Under Falsterbo skulle Gretzer och Henk Nooren kolla in de andra aspiranterna. Därför togs ett helt manligt lag Peter Ericsson, Peder Fredricson, Royne Zetterman och Rolf-Göran Bengtsson ut till nationshoppningarna i fredags. Det slutade med en medioker sjunde plats för svenskarna.
De ville mycket eftersom det var hemmaplan, kommenterar Linda de misslyckade ritterna diplomatiskt.
I stället för VM får Linda lägga målsättningen på att göra bra resultat på de avslutande superligatävlingarna. Hon är redan uttagen till Dublin, sedan återstår finalen i Barcelona. Efter superligatävlingen i Hickstead ska VM-
laget plockas ut.
Linda stannar i Sverige i ett par veckor för att första helgen i augusti vara på plats i tyska Balve för en uppvärmningstävling. Dit åker även de ryttare som har chans på en VM-plats.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!