Satsningar på tjejer saknas
I Gnesta planeras flera olika satsningar på ungdomar för tillfället. En skejt-park och en bilmekarverkstad bland annat. Men aktiviteter som kan locka fler tjejer är inte aktuellt.
Där skulle de som är över 18 kunna samlas för att mecka med bilarna, och kanske blir det en gocart-bana också, sade Henric Sörblad till SN i början av månaden.
Det andra som planeras är en skate-park. Dessa planer är, liksom bilmeckplanerna, fortfarande på idéstadiet och inget är klart.
Men frågan uppstår ändå: Vad gör Gnesta för tjejerna?
Kommunalrådet Henric Sörblad (m) anser att det är en fråga för kultur- och tekniknämnden, även om han har varit med och diskuterat frågorna tidigare.
Det råkade bli så i det här samtalet under hösten, men jag förutsätter att det kommer att skapas saker att göra för tjejer också. Och vad är det som säger att inte tjejer kan mecka med motorer?
Tror du att de kommer att göra det?
Jag vet inte.
Jag förutsätter att det finns en jämställdhetsaspekt i det här och att det inte blir bara pojkar som får medel. Jag tycker att pojkar redan får för mycket resurser.
Mats Klasson (c), ordförande i kultur- och tekniknämnden tycker också att jämställdhetsperspektivet är viktigt.
Det är jätteviktigt att få bra verksamheter för så många som möjligt.
Men en del av diskussionen har kommit från det här med black race och street race. Där finns både tjejer och killar, även om det är mest killar, och det finns ett allmänt behov av att styra upp sådan verksamhet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!