Sjuka barn i förskolan

Övrigt2009-05-03 23:16
Kommentar med anledning av insändaren En förälders ansvar, SN 27/1.
Hur kan föräldrar ha samvete att lämna i väg sina barn till förskolan, när de skulle må bäst av att få vara hemma? Går dessa föräldrar själva och jobbar när de är sjuka?
Sedan kommer de med bortförklaringar till barnens sjukdom: De har ätit för mycket, ätit för lite, de har inte fått vara ute eller har varit ute för mycket. Barnet är aldrig sjukt, om man får tro föräldrarna.
En del barn tillbringar mer tid i vaket tillstånd på förskolan än i hemmet. Hur kan man då ifrågasätta personalens förmåga att bedöma barnets hälsa? Och sen komma och säga jag bryr mig inte om att jag skickar mitt förkylda barn till förskolan, det är i alla fall därifrån mitt barn har fått förkylningen.
Det är så respektlöst mot både personal och andra barn. Inte minst mot de barn som inte har någon möjlighet att kunna välja själva.
Själv låter jag min son vara hemma när han är sjuk. Det har han varit väldigt mycket. Undrar vad det kan bero på?
Upprörd tvåbarnsmamma
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om