Skadeproblem fortsätter för Griparna

Skadeeländet för Griparnas utomnordiska förare tycks aldrig ta slut. Först fick Nyköpingslaget beskedet att tysken Thomas Stanges handledsskada var betydligt värre än befarat. Och så skadade sig även nye polacken Miroslaw Jablonski inför den allsvenska på torsdagskvällen måstematchen mot Team Bikab.

Övrigt2007-08-09 09:47
Griparnas tyske förare Thomas Stange har haft ont i handleden efter en otäck vurpa i polska ligan för två veckor sedan. Det visade sig efter en röntgenundersökning härom dagen att han hade en spricka i handleden.
Han har i stort sett brutit handleden så så Stange har kört sin sista match för oss den här säsongen, förklarar Griparnas lagledare Mats Boström.
Miroslaw Jablonski, som närmast representerade Vargarna, skulle ha matchas in som fyra i sin första match i Nyköpingslaget.
Nu blir det inget av det. Han körde i så illa under en tävling i söndags så att han inte kan vara med. Nu är det väl inget med just det fallet för vi kollade upp att han verkligen vurpade illa och han var själv väldigt ledsen, säger Mats Boström.
Det blir i alla fall en spännande debutant i Griparnas lag. Tommie Lundgren, 19, har ansetts vara en av Stockholmsområdets mera lovande speedwayförare under flera år. Nu har han dessutom fått en konkurrenskraftig Javamotor. Och då blev det ökat klipp i division 1-laget Eldarna.
Den är helt enkelt mycket nyare och har mera pulver än den gamla. Det blev skillnad direkt. I de två senaste matcherna med Eldarna har jag kört fullt, förklarar Tommie Lundgren.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om