Skolskjutsen gör två nya stopp nästa år

Skolskjutsen i Trosa kommun ska från hösten 2006 stanna på ytterligare två vägsträckor som bedöms som trafikfarliga. Samtidigt är Trosa kommun på väg att söka en ny entreprenör för skolskjutsen.

Övrigt2005-12-11 18:13
Det är ett par nyheter i nya skolskjutsavtalen kommunfullmäktige snart ska besluta om.
Generellt är det inga större ändringar i reglementet. Vi har skrivit ut tydligare tillämpningar, tidigare fanns inga förklaringar vad reglerna betydde, säger Eva Stormgaard, skolchef i Trosa.
De nya vägsträckor skolskjutsen ska stanna permanent på från nästa höst är längs gamla E 4 mellan Torsåkersvägen och Västerljungsvägen, och längs med Studsviksvägen norr om Västerljungskorset.
Det handlar om platser som på grund av vägbredden eller promenadvägen bedöms som trafikfarliga för skolbarn.
Praxis har varit att skolbarn som bor efter vägsträckorna hittills har fått dispens för skolskjuts åtminstone under vinterhalvåret.

Sammanlagt finns nu sex vägsträckor i kommunen som bedöms som så trafikfarliga för skolbarnen att skolskjutsen stannar permanent.
Under de tre år som Eva Stormgaard varit skolchef har inga allvarliga olyckor med skolskjutsar inträffat.
Ingenting av allvarliga slag.
Kommunen är också på väg att söka en ny entreprenör för skolskjutsen.
Den tidigare entreprenören, Åkerbergs Trafik, får enligt upphandlingsreglerna inte fortsätta.
De krav som ställs på den nya entreprenören är förutom de självklara att förarna ska ha körkort även att de ska ha lokalkännedom och att alla fordon ska vara utrustade med färdskrivare och säkerhetsbälten.

Skolkjutsavtalet ska gälla från höstterminen 2006 till vårterminen 2009.
Senast 30 januari 2006 ska anbuden vara inne. 27 februari 2006 meddelas vem som får köra skolskjutsen.
För 2005 har kommunen avsatt 4 891 000 kronor för skolskjutsen.
Det är en stor kostnad i en liten kommun och kommer sig av att barnen bor så geografiskt utspritt, säger Eva Stormgaard.
Utfallet hittills visar att det blir ett underskott på 150 000 kronor. Det beror på oförutsedda händelser, som att barn brutit benen och behövt skol-skjuts.

Av cirka 1 500 barn i grundskolan i Trosa kommun använder 250 barn skolskjuts. Kommunen betalar också busskort för 450 gymnasieelever som åker till Nyköping och Södertälje. Totalt är skolans budget på 190 miljoner kronor. Skolskjutsen utgör drygt två procent av den totala budgeten.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om