SN-golfen blir kampsport
I enhetliga röda tröjor och svarta byxor tog de sig runt första rundan av SN-golfen. Dennis Svanborg och Joakim Hammarlund utgjorde ett av de hela 108 par som deltog i tävlingen.
SN-golfen spelas över två dagar och är en par tävling. På Jönåker spelades det greensome under tävlingens första dag.
Ett av paren som spelade var Joakim Hammarlund och Dennis Svanborg. De välklädda herrarna, som för övrigt är tränare för Jönåkers elitlag, hade för dagen satsat på likadana röda tröjor och svarta byxor.
Vi är nystrukna grabbar. När vi uppträder så här som ett lag är det viktigt att det ser stabilt ut, säger Dennis Svanborg med en stor skopa ironi i rösten.
I morgon blir det vita byxor och rosa pikéttröjor, lite mer manlig klädsel, säger Joakim Hammarlund.
Fast det var ju golfen som var det viktigaste, så klart. Trots några missade birdieputtar var herrarna nöjda med dagens spel. Efter att ha coachat Jönåkers herrlag under helgen, var de riktigt sugna på att äntligen få spela själva.
Japp, vi är som coacher på grönbete, säger Dennis.
För de som tycker att namnet Dennis Svanborg klingar bekant, kan det bero på att denna Nyköpingskille har tillhört taekwondolandslaget. Nu har ha dock övergått till golf, men sporterna ligger inte så långt i från varandra som man kan tro.
De är ganska lika faktiskt och det jag gör är att ta den mentala biten från kampsporten och för in den i golflaget.
I dag avslutas SN-golfen på Ärila med 18 hål foursome.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!