Större barngrupper – mindre bidrag

735 045 kronor. Skolverket kräver att få tillbaka pengar från Oxelösunds kommun.

Vill ha pengarna tillbaka! Skolverket kräver Oxelösunds kommun på 735 045 kronor.

Vill ha pengarna tillbaka! Skolverket kräver Oxelösunds kommun på 735 045 kronor.

Foto:

Övrigt2017-11-19 17:58

Förra året beviljade Skolverket Oxelösunds kommun ett statsbidrag på 1 959 000 kronor. Ett bidrag som delas ut för mindre barngrupper i förskolan. Men det förutsätter förstås att barngrupperna är små.

”Ni har kommit in med en redovisning som visar att ni inte har minskat eller motverkat en ökning av barngruppernas storlek enligt er ansökan, och inte minskat eller motverkat en ökning av gruppernas storlek under en tillräckligt stor del av bidragsåret”, skriver Skolverket i sitt beslut där de kräver tillbaka 735 045 kronor.

SN har tidigare skrivit om att det är platsbrist i förskolorna i Oxelösund. Och det ser ut som att det blir trängt på förskolorna även under början av 2018. I vår ska två nya avdelningar öppna på Frösängs förskola, men tills dess får de barn som står i kö placeras på andra avdelningar.

– Utmaningen blir att klara det fram tills dess och att hålla oss inom en fyramånadersperiod. När vi tittar på våra listor nu så har vi 26 barn som ska placeras på förskoleavdelningarna och vi har inte plats för så många, sa Oxelösunds kommuns utbildningschef Peter Rasmussen då.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!