Systrarna Jonsson tog brons i K2
Det här kom som en total överraskning. Det var inte nu vi skulle vinna.Michaela Jonsson och Matilda Persson har just kommit i mål efter ett lyckat race.I ny kanot och på en blåsig sjö slog de alla konkurrenter i D16 500 meter.I handen har de varsin orange ros.
Det är en mycket snabbare kanot, den ligger bättre i vattnet än vår förra så när vi lär oss köra den kommer det gå snabbt, säger Michaela.
Tre-fyra träningspass i den svartglänsande kapseln räckte dock under tisdagen. Tjejerna var snabbt i väg i starten.
Det brukar vara vår styrka, säger Michaela medan Matilda nickar sitt bifall.
Men vi ledde vid 200, påpekar en konkurrent från Katrineholm som kommit fram för att gratulera.
Ja, men det var då vi satt in spurten, inflikar Michaela.
Mot slutet var NKK-besättningen så trött att färden blev en aning vinglig, men fartökningen efter hälften av loppet räckte till ett guld.
Under eftermiddagen prov-ade Michaela att köra tillsammans med storasystern Ilona. Loppet K2 500 meter i D18.
Pappa och tränare Peter Jonsson aviserade att det skulle bli medalj och han fick rätt. Tjejerna plockade hem bronset.
Vi är jättenöjda med det, säger Ilona. Jag är förstaårsjunior och Michaela första års ungdom så att bli trea är bra.
Däremot vill Ilona helst glömma K1 500 meter där hon fick en sjätte plats i finalen.
Man gör ett sådant här lopp då och då så det är inget att säga om, men jag är besviken att det inte gick bättre, säger hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!