Tjuv punktrånar äldre med rullator

Två gånger har mannen stulit pengar från äldre damer med rullator. Nu varnar polisen i Nyköping för äldretjuven.

Övrigt2006-11-22 23:14
Mannens tillvägagångssätt har varit exakt det samma vid de två stölderna. Han har valt ut en äldre dam med rullator som sitt offer. Därefter har han gått fram till kvinnan och bett att få växla en tiokrona till mindre mynt.

Kvinnorna har varit tillmötesgående och har tagit fram sina plånböcker.
När mannen efter växlingen har lämnat dem, har kvinnorna tittat i sina plånböcker och upptäckt att pengar saknas.
I det ena fallet rör det sig om tusen kronor, i det andra om fem hundra kronor, berättar Per Lundgren, chef för beredningsgruppen vid Nyköpingspolisen.

De två bestulna kvinnorna är 80 respektive 90 år gamla. De har tagit mycket illa vid sig av stölderna.
De går knappt ut nu.
Jag undrar om gärningsmannen inser vad han ställer till med för att komma över en tusenlapp, säger Per Lundgren.
Polisen har i dagsläget inte speciellt mycket att gå på
i jakten efter tjuven. Per Lundgren tycker att allmänheten bör vara lite extra vaksam.
Julhandeln tar snart fart. Det är inte omöjligt att mannen försöker igen. Man kanske ska vara lite extra försiktig om någon ber att få växla pengar
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om