En sak undrade vi nog alla över, vi som såg den första filmen. Det var hur pandan Pos restaurangägande pappa kunde vara en gås. Det mysteriet får nu till slut sin förklaring. Under ett slagsmål får Po nämligen se ett märke som gör att han får minnesbilder från sin barndom, som han konfronterar sin pappa med.
Det visar sig att Po är adopterad. Och för att kunna beskydda Kina mot en hämndlysten påfågel med den nya uppfinningen kanoner måste Po reda ut hemligheterna i sitt förflutna. Men det blir mest en himla många tradiga stridsscener, fyllda med kinesisk kampsport. Förvisso med snygga 3D-effekter, men det blir varken roligt, överraskande eller engagerade. Det tyckte uppenbarligen inte heller barnen som såg filmen samtidigt som jag, för det var i stort sett knäpptyst i biosalongen i en och en halv timme.
För den som gillade den första Kung Fu Panda återkommer många av rollfigurerna, men de svenska rösterna är för slätstr
Tradiga kampsportsscener i nya Kung Fu Panda
Pandan Pos drömmar slog in redan i den första filmen, för tre år sedan, nämligen att bli en legendarisk drakmästare som får beskydda Fredens Dal tillsammans med fem andra kung fu-hjältar.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!