Trosa satsar mest på hyresrätter

När Trobo i dag inviger nya hyresbostäder i Trosa förändras inte eventuella skillnader i boendet jämfört med Vagnhärad.

Övrigt2006-05-18 23:21
Det finns ett jättetryck på boende även i Vagnhärad, enligt Tomas Landskog, (m), andre vice ordförande i samhällsbyggnadsnämnden.
Marknaden har inte förstått men det har kommunen, säger Tomas Landskog.

Trobo inviger i dag 60 nya hyreslägenheter i Trosa.
Senast det byggdes hyreslägenheter i Trosa, och i Vagnhärad, var på 1980- och 90-talen.
Innan byggandet av Teologen kom i gång byggdes mest bostadsrätter. Byggandet fick fart i och med byggnation i Nyängen, hamnen och på Villagatan, enligt kommunens planchef Mats Gustafsson.

I dag har Trobo 600 hyreslägenheter i Trosa och 300 i Vagnhärad.
När Teologen står klar får Trosa ytterligare 100 hyreslägenheter. Trosa befäster därmed sin ställning som den kommun i Södermanland som bygger flest hyresrätter, enligt länsstyrelsen.
Det tycker jag är väldigt bra. Det behövs hyresrätter, det ska finnas valmöjligheter, säger Bengt Nordström, vid enheten för regional utveckling på länsstyrelsen i Södermanland.
Sörmlandskommunerna har 2006 satt som mål att bygga 400 hyreslägenheter.

Men målet kommer inte att uppnås. Av drygt 1 100 lägenheter som planeras under 2006 kommer majoriteten att bli bostadsrätter.
Trosa är ett lysande undantag, den kommunen bygger mest hyreslägenheter i Sörmland i förhållande till befolkningsmängden, säger Bengt Nordström.
Lennart Ekerbring, vd för Trobo, Trosabygdens bostäder AB, tror att fler hyresrätter kommer att sätta en ny prägel på samhället.

Hälften av de som flyttar in i Teologen kommer troligen att vara inflyttade, främst från Mälardalen.
Men också redan bofasta kommuninvånare kommer att flytta in.
Det får spinoffeffekter.
Villaägare som inte orkar rensa ogräs säljer och flyttar till hyresrätt. Barnfamiljer flyttar in i villorna.

Men efter Teologen och planerna på ett bostadshus på Skärlagsvallen är marken helt enkelt slut för fler bostadshus i Trosa.
De kommande tio åren är det främst i Vagnhärad nya
lägenheter kommer att byggas, främst bostadsrätter, tror Lennart Ekerbring.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om