Visionär och entreprenör

Övrigt2002-08-06 09:11
_ Vi är något utav upplevelseproducenter, säger Lars Nordzell om sig själv och hustrun Anita.
I fyra år har han bedrivit Grytsbergs Säteri i Stjärnhov. Här kan man besöka gårdens galleri och handla i hantverksbutiken. Stugor finns för uthyrning och bara naturen i sig gör att många väljer ett besök hit ut.
_ Men våran specialitet är bröllop och kalas som vi arrangerar, säger Anita Nordzell.
Lars är uppväxt i Ånhammar, ett gods i socknen. Hans mamma ägde även markerna kring Grytsberg och när hon gick bort övergick gården i Lars ägo.
Det gick många år innan något hände med Grytsberg men ofta gick både Lars och Anita runt och tänkte att gården måste få liv och att något borde göras åt området.
_ För fyra år sedan började vi bygga upp den verksamhet som finns i dag, säger Lars.

De berättar om det omfattande renoveringsarbetet med de gamla byggnaderna och hur många idéer bollades innan det kom att se ut som det gör i dag.
_ Här har det bedrivits jord-och skogsbruk innan och det är inte alls vad jag sysslar med. Det gamla stallet blev butik och hantverk och galleri fick ta plats i ladugården, berättar han.
_ I år har det lossnat riktigt ordentligt. Nu har vi kalas och bröllop här varje helg. Det är tur att gästerna inte var fullt så många precis i början, det hade vi nog aldrig orkat med, menar Anita. Trots att hon jobbar på Mälardalens högskola hjälper hon ofta Lars i arbetet. Det är svårt att låta bli. Tillsammans med fem barn bor de på gården vilket gör att arbetet ständigt finns runtomkring dem.

Att de har lyckats att få sådant bra genomslag förklarar de med ett hårt arbete och nöjda gäster som sprider ett gott rykte om Grytsberg.
_ Jag är mån om att ta emot gästerna när de kommer och se till att allt är till belåtenhet. Vi har som mål att alltid överträffa gästernas förväntningar, säger Lars.
Senast han hade en åtta timmars arbetsdag var nog länge sedan.
_ Ibland måste man stiga upp vid halv fem. Jag försöker att göra så mycket av jobbet på gården själv.
Renoveringsarbete, att stå i butiken, välkomna besökarna och boka in nya bröllopsgäster på säteriet. Det är få uppgifter som inte görs av Lars själv eller inom familjen.
Men som han själv säger, det är visionären och entreprenören i honom som gör att han klarar av det.
Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om