Volontärer gör en insats för hundarna
På hundhemmet SOS-animal skäller det när jag går innanför grinden. Den orangea jorden dammar runt hundarna som springer mot mig. Efter att ha fått 20 tassavtryck på kläderna går jag vidare ner mot husen inne på gården
Isnt she lovely, säger hon utan att invänta något svar.
Många skulle säkert påstå att kvinnan framför mig har världens största hjärta. Och efter en vecka i Spanien är jag beredd att hålla med.
Kim Haliwell heter hon, och bor i södra Spanien. En bit utanför den pittoreska staden Fuengirola driver hon ett hundhem för hundar som blivit vanskötta eller hittats på gatan.
Tillsammans med volontärer och andra frivilliga tar hon hand om cirka 200 hundar.
När jag frågar en av volontärerna vad som har hänt med
en svart ensam hund svarar hon:
Den förra ägarens döttrar klippte av öronen på honom.
Jag ryser till, klappar hunden och går vidare. En annan hund hoppar runt på tre ben, en går med svansen mellan benen, som om den vore rädd. De flesta hundar sitter i burar
annars skulle det bli bråk.
Det har hänt förr, säger en annan volontär.
En hund springer omkring och verkar vilsen.
Den har epilepsi, förklarar Kim
Några dagar senare får jag reda på att de var tvungna att avliva hunden.
Med en klump i halsen går jag vidare. Inne i en av volontärernas rum skäller Lasse. Han är valp och har lämnats in av en hemlös som inte kunde ta hand om honom längre.
Fy fan Lasse, har du skitit igen, skrattar volontären.
När all den sorg som kommit, möts med humor och skratt, så förstår jag att de som jobbar på hundhemmet verkligen bryr sig, och tar hand om hundarna. Men hundhemmet behöver mer hjälp, Kim har enorma skulder till veterinären, och om allt ska gå runt på ett bra sätt för hundarna, så behövs det fler frivilliga volontärer.
När hundhemmet öppnades för ungefär tio år sedan så räknade ingen med att det skulle vara upp emot 200 hundar där bara några år senare.
Men varför tar ni emot fler hundar än vad ni kan sköta om, frågar jag en av volontärerna.
Hur skulle vi kunna säga nej till en hund som har ett avsparkat ben, krossad skalle
eller en hund som är blind på ena ögat, svarar hon.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!