Elektrikerna arbetar på företag som är underleverantörer till Skanska och som utför underhållsarbete på SSAB.
Svenska Elektrikerförbundets strejkvarsel träder i kraft på måndag mot samtliga elektriker som arbetar åt Skanska. Elektrikerna tas ut i strejk och arbetsplatserna sätts i blockad.
Varslet gäller Skanskas samtliga områden, både bostadsbyggande och anläggningssidan. Enligt Tomas Gustavsson, verksamhetsledare för elektrikerförbundets krets 9 i Nyköping är det främst SSAB i Oxelösund samt Mälarsjukhuset och Volvo BM i Eskilstuna som drabbas av en strejk i Sörmland.
Elektrikerstrejk drabbar SSAB
Mellan 25 och 30 elektriker på SSAB i Oxelösund kan komma att tas ut i strejk måndag 10 maj. – Vi vet ännu inte hur det drabbar företaget, säger Lena Westerlund på SSAB:s pressinformation.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!