Ny stålteknik ska få bort utsläppen

SSAB satsar på att utveckla en helt ny teknik för att producera stål. Om det lyckas försvinner utsläppen av koldioxid och ersätts av - vatten.

OXELÖSUND2016-04-04 11:53

SSAB går in i det nya utvecklingsprojektet tillsammans med LKAB och Vattenfall och målet är att utveckla ett helt nytt sätt att producera stål. Genom att använda vätgas i stället för koks skulle järn kunna tillverkas utan de stora koldioxidutsläppen som stålindustrin ger i dag.

Projektet, som presenterades på en presskonferens på måndagen, är långsiktigt och kommer att kosta mycket pengar, det rör sig om miljardbelopp. Men om det fungerar skulle de ge svensk stålindustri en stor konkurrensfördel.

– Det är svårt att veta hur priserna på el och naturgas kommer att utvecklas i framtiden, men det vi vet är att priset på att släppa ut koldioxid kommer att bli högre i framtiden, sade Martin Lindqvist på presskonferensen.

Med på presskonferensen var också närnings- och innovationsminister Mikael Damberg (S) som konstaterade att projektet, om det lyckas, ger Sverige en möjlighet att bli världsledande i en mer hållbar stålproduktion.

Först ska en förstudie göras och om projektet visar sig praktiskt och kommersiellt genomförbart ska en pilotanläggning byggas. För att lyckas behöver de tre bolagen stöd av staten, både politiskt och finansiellt. Hur mycket vet de inte än, men till att börja med har de sökt bidrag av Energimyndigheten för att genomföra förstudien.

Under 2015 släppte SSAB ut 9, 6 miljoner ton koldioxid och är därmed Sveriges största utsläppare av koldioxid. 90 procent av SSAB:s koldioxidutsläpp kommer från den malmbaserade stålproduktionen, den typ som finns i Oxelösund.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om