7400 nya bostäder till Nyköping – på bara 20 år

Nu är förhandlingarna om Ostlänken klara.

SÖRMLAND2016-05-17 12:28

Nyköpings kommun satsar 84 miljoner kronor på den nya järnvägen, och utlovar 7400 nybyggda bostäder de närmaste 20 åren.

Trosa ska bygga 1 700 bostäder och satsar 37,5 miljoner kronor på Ostlänken.

Förhandlingarna om Ostlänken är klara och i dag presenterades resultatet på en presskonferens i Linköping. Det som presenterades ses som en milstolpe i arbetet med den nya höghastighetsjärnvägen.

Både Nyköpings kommunalråd Urban Granström (S) och Trosas kommunalråd Daniel Portnoff (M) är lättade över att förhandlingarna är avslutade.

– Det är ett stort åtagande och en ansenlig mängd bostäder, säger Daniel Portnoff.

Statens representanter i Sverigeförhandlingen lämnade bud till kommunerna inför det besked som levererades i dag. Budet till Nyköping var att kommunen skulle betala 54 miljoner kronor, pengar som ska betalas tillbaka om 20 år. För Trosas del var summan 12 miljoner.

Presskonferensen sändes live här.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om