Bristen på undersköterskor på väg att bli akut

Bristen på undersköterskor är inte akut, men den är på väg. Det säger Hans Svensson, divisionschef inom landstinget

SÖRMLAND2014-04-25 06:28

Förra sommaren runt midsommar uppstod krisläge, så kallat stabsläge, på Nyköpings lasarett. Anledningen var anhopning av patienter samtidigt som det rådde brist på vårdplatser.

Bristen på vårdplatser berodde i sin tur på personalbrist.

Till i sommar är planeringen annorlunda. Flera vårdplatser ska hållas öppna veckorna kring midsommar.

Men fortfarande råder brist på personal, framför allt på sjuksköterskor.

– Vi skulle behöva tio-tolv sjuksköterskor till, säger Agnieszka Gotowiec, vårdenhetschef på avdelning 10 på lasarettet.

Inte ens det faktum att man höjt ingånglönen för nyutexaminerade sjuksköterskor från drygt 23 000 kronor i månaden i fjol till 24 000 kronor har gjort att det blivit någon anstormning av sökande till i sommar.

Åtta sökte till vårdplatsenhetens sex avdelningar.

– Vi har i princip anställt alla sjuksköterskor som sökt, säger Agnieszka Gotowiec.

Sjuksköterskebristen är påtaglig över hela landet. Nyköpings lasarett tvingas förlita sig på hyrpersonal, som kostar betydligt mer.

Agnieszka Gotowiec är bekymrad över framtiden och att så få söker till gymnasiets vård- och omsorgsprogram.

– Vi blir fler och fler äldre och sjukare, multisjuka, som kräver mer vård, säger hon.

Lönen och arbetstiderna är något som nämns som en negativ faktor. Arbetstiderna är något som man ser över, enligt Agnieszka Gotowiec.

Men det är en svår nöta att knäcka eftersom vård krävs dygnet runt och året om, förklarar hon.

Inom psykiatrin ser det något bättre ut i sommar, enligt divisionschefen Sven Nordlund.

Han uppger att personalsituationen är hanterbar och att man i bara till viss del behöver ta hjälp av hyrpersonal.

Nyköpings lasarett har sedan i fjol färre vårdplatser än på flera år på grund av personalbrist.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om