Få vill plugga på högskolan

Sörmländska ungdomar står knappast i kö för att börja läsa på högskolan. Av de ungdomar som föddes 1987 valde bara en fjärdedel att läsa vidare. Bara Gotland och Jämtland har färre 21-åringar på högskolan.

SÖRMLAND2010-02-01 17:25

Andelarna av respektive årskull som börjat läsa på högskolan senast vid 21 års ålder ökade något under 2008 efter att ha minskat flera år i rad.
Däremot minskade andelen som börjat läsa på högskola senast det år de fyller 24. Analytiker vid Högskoleverket förklarar utvecklingen med att den dramatiska utvecklingen på arbetsmarknaden som inleddes hösten 2008 har medfört att ungdomarna har börjat studera.
I Sörmland är dock studiemotivationen svagare än i landet i övrigt. De sörmländska 24-åringarna är näst sämst i landet på att plugga vidare. Nyköping och Gnesta är de kommuner med störst andel högskolestuderande 24-åringar, 40,1 respektive 39,8 procent. I Uppsala läser nästan varannan 24-åring på högskolan.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om