Nu erbjuds gravida kostnadsfri vaccination mot kikhosta

Kikhosta Àr en allvarlig sjukdom för smÄ barn. Nu erbjuds gravida i Sörmland kostnadsfri vaccination mot kikhosta.

Nu kan gravida vaccinera sig mot kikhosta utan kostnad, och pÄ det sÀttet ge barnet skydd mot sjukdomen.

Nu kan gravida vaccinera sig mot kikhosta utan kostnad, och pÄ det sÀttet ge barnet skydd mot sjukdomen.

Foto: Jessica Gow/TT

Sörmland2023-03-01 04:45

Kikhostevaccin ingÄr i det vanliga vaccinationsprogrammet för barn, och brukar ges till dem som Àr omkring tre mÄnader gamla.

Men dessförinnan Ă€r det nyfödda barnet oskyddat mot sjukdomen – om inte mamman vaccinerat sig under graviditeten. DĂ„ gĂ„r antikroppar frĂ„n modern över till barnet, som fĂ„r ett skydd under sina första levnadsmĂ„nader.

Att barn smittas av kikhosta Àr ganska ovanligt, men kan vara allvarligt. SpÀdbarn med kikhosta mÄste i allmÀnhet vÄrdas pÄ sjukhus, och kan till och med dö i sjukdomen.

Det Àr mot den bakgrunden som gravida numera rekommenderas av FolkhÀlsomyndigheten att vaccinera sig. Nu erbjuds vaccinet kostnadsfritt till gravida i Region Sörmland.

undefined
"Stora studier visar att vaccination under graviditet överför antikroppar till placenta och dÀrmed ger spÀdbarnet en hög nivÄ av antikroppar efter födseln", skriver FolkhÀlsomyndigheten.

Regionen har tecknat avtal med fyra privata vaccinationskliniker i Nyköping, Katrineholm och Eskilstuna. Genom att lĂ„ta privata mottagningar sköta vaccinationerna har det varit möjligt att komma igĂ„ng snabbare, Ă€n om det skulle ske i regionens egen regi, enligt Josefina Åberg Liesaho, mödravĂ„rdsöverlĂ€kare.

– Men pĂ„ sikt önskar vi att det ska kunna ges pĂ„ barnmorskemottagningarna, sĂ€ger hon.

Nu mÄste de gravida kvinnorna sjÀlva boka tid och ta sig till en vaccinationsmottagning. Om vaccinet gavs pÄ barnmorskemottagningarna, kan fler komma att ta det, resonerar hon.

Ingrid Blixt, samordningsbarnmorska i regionen, tror ÀndÄ att mÄnga gravida kommer att ta möjligheten att vaccinera sig redan nu.

– Jag tror att mĂ„nga Ă€r intresserade, eftersom det handlar om barnets hĂ€lsa, sĂ€ger hon.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!