Sörmland bäst på ekomat

SÖRMLAND Sörmland är det län i landet som köper mest ekologiska livsmedel. Flera av länets kommuner placerar sig också högt på listan.

SÖRMLAND2016-06-11 14:18

Sörmland med landstinget och sina nio kommuner ligger i topp på listan över hur stor andel av all mat som köps in som är ekologisk. Här är 40 procent av alla livsmedel ekologiska och siffran placerar Sörmland på förstaplaceringen för andra året i rad i undersökningen som är gjord av Ekomatcentrum.

Bland kommunerna utmärker sig Eskilstuna som hamnar på femteplats i landet, men även Nyköping och Trosa får goda placeringar med plats tolv respektive 15. Gnesta hamnar på plats 55 och Oxelösund på plats 146.

Landstinget har som mål att 30 procent av alla råvaror som köps ska vara ekologiska och jobbar samtidigt för att minska matsvinnet. I Nyköpings kommun är måltidskonsulent Camilla Larsson nöjd över kommunens placering.

– Sist men inte minst har vi engagerade kockar i köken, säger hon.

Totalt har inköpen av ekologisk mat ökat i landets kommuner och landsting från 27 procent förra året till 31 procent i år.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om