Det är mycket blåsigt i hela länet, enligt SMHI är det klass 1-varning både över land och hav. På flera ställen i länet har polisen fått in rapporter om träd som har blåst omkull på vägar.
– Vi får in massor med larm, säger Henrik Dewoon Thorén, räddningsledare hos Sörmlandskustens räddningstjänst, som bland annat sågade upp ett träd som låg över riksväg 57 på lördagsmorgonen.
Ett stort träd blåste omkull på riksväg 57 i höjd med Fridhem i Stjärnhov. Och vid 15-tiden hade ett ytterligare träd blåst omkull på riksväg 57 mellan Gnesta och Nyköping. SN:s reporter Ulrika Gustafzon Cummings, satt fast i bilkön på eftermiddagen.
– Det är kanske en tio stycken här framför som har hållit på och kämpat med händerna för att slita bort trädet. De verkar ha lyckas med det nu, säger hon från bilen.
Trädet ligger dock kvar på ena körfältet vilket ställer till det för biltrafikanterna.
I Bryngelstorp föll under lördagsmorgonen flera träd mitt i villaområdet, ett blåste ner över ett hus.
På väg 552 i Vingåker föll två träd ned och orsakade totalt stopp. Så även på länsväg 214 i Näshulta i Eskilstuna, där ett träd blåste omkull på lördagsmorgonen.
Även på E4, strax före klockan åtta, i norrgående riktning strax innan avfart mot Stavsjö, hade ett träd blåst omkull så pass att det låg hängande in en bit över det ena körfältet.
I Skåne blåste en skåpbil av vägen och Öresundsbron stängdes för motorvägstrafik på grund av det hårda vädret.