IFK hade förlagt hemmamötet mot Bele Barkaby till Bosön på Lidingö. Ledarna runt IFK:s A-trupp passade på att köra en teambuildingdag i samband med genrepet. Det föll väl ut.
– Det som var bra var att vi skapade otroligt mycket målchanser. Stundtals var det bra anfallsspel. Men ibland försökte vi slå det avgörande passet för snabbt, säger Gunnar Bratt.
Motståndarna tog ledningen tidigt i matchen. Men sedan gjorde IFK-tjejerna fyra raka mål.
– Det kunde ha varit betydligt fler., säger Bratt.
Bele Barkaby hade en målvakt med flicklandslagsmeriter i 97-landslaget som stoppade många heta IFK-lägen.
Gunnar Bratt var i princip lika nöjd med försvarsspelet.
– Det var bara de 10–12 första minuterna som vi hade problem. Men det rättade vi till.
Saosann Rammos båda mål var efter stickare i djupled. Edina Begovic växelspelade sig elegant igenom vid ett av sina mål. Det andra slog hon in på straff efter hands.
– Sedan gjorde Melinda Hall ett mål på en stenhård nick vid första stolpen efter hörna. Riktigt snyggt.
Trots de många målen mot ett division 1-motstånd ville Bratt inte övervärdera segern.
– De var väldigt ojämna. När de kom till vår sista tredjedel var de duktiga. Men på egen planhalva var de darriga. Och vårt mittfält var väldigt bra. Men det är alltid bra för självförtroendet att göra mål, säger han.
Bratt ville framhålla många i sitt lag. Fast egentligen framför allt en:
– Julina Andersson var fantastiskt bra, såväl när hon gick fram och bröt eller när hon tog djup.
Om inte DM-matchen mot Nykvarn spelas under nästa vecka är det seriepremiär måndag Annandag påsk hemma mot Lidingö.