210 vaccinerade på två veckor i Trosa kommun

Alla inom hemsjukvården i Trosa har nu fått coronavaccin. De senaste två veckorna har drygt 120 brukare i hemsjukvården vaccinerats.

Alla boende på kommunens äldreboenden är vaccinerade.

Alla boende på kommunens äldreboenden är vaccinerade.

Foto: Andreas Ekström

Trosa2021-01-23 12:10

– Totalt inom hemsjukvård, hemtjänst och på särskilt boende är det runt 210 personer som fått den första vaccinsprutan, säger Fredrik Yllman, vård- och omsorgschef på Trosa kommun.

Först ut att få vaccin i Trosa var de som bor på kommunens särskilda boenden. Därefter var det dags för personer som har hemsjukvård och deras respektive. Kommunen har haft tre olika lag med två sjuksköterskor i varje som åkt runt och vaccinerat brukare i deras hem.

– Våra sjuksköterskor har tillsammans med vårdcentralen verkligen slitit för att få till det här. Vi tycker att det har varit väldigt viktigt att få en hög vaccinationstäckning så snabbt som möjligt, säger han.

Vaccineringen har även kommit igång bland personalen, även där har nästan alla blivit vaccinerade. Av ungefär 300 anställda inom vård- och omsorg i Trosa kommun har ungefär 270 personer fått vaccinsprutan.

– Alla har inte kunnat ta vaccinet på grund av allergier. Men en stor majoritet har tagit det och jag har inte fått några rapporter om att någon inte skulle vilja ta vaccinet, varken bland brukarna eller personalen som arbetar, säger han.

Trosas vård- och omsorgschef säger att han tror att Trosa är den kommun i Sörmland som först hunnit vaccinera alla inom äldreomsorg och hemsjukvård.

– Jag tror att vi är först i länet med att alla inom hemsjukvården och deras anhöriga nu fått den första vaccinsprutan, säger Fredrik Yllman.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!