Fokus för diskussionerna Àr förÀndringar i det sÄ kallade Nordirlandsprotokollet, som premiÀrminister Sunak har aviserat men pÄ söndagen Ànnu inte presenterat.
De tvÄ ledarna har enligt ett uttalande "enats om att fortsÀtta sitt arbete mot en gemensam praktisk lösning pÄ raden av komplicerade utmaningar".
Brittiska medier rapporterade i veckan att von der Leyen skulle besöka Storbritannien redan dÄ, och Àven trÀffa kung Charles.
Enligt kÀllor frÄn Downing Street hade Sunak hoppats kunna presentera ett nytt avtal i samband med besöket och kalla det "Windsor-avtalet", med hÀnvisning till kungafamiljens slott.
Slottet ligger i Berkshire, vÀster om London, dÀr Sunak pÄ mÄndagen ska trÀffa EU-toppen.
"Vi Àr inte dumma"
Men Ursula von der Leyen anses inte vara det stora hindret för Sunak nĂ€r det gĂ€ller att fĂ„ till ett nytt avtal. I stĂ€llet Ă€r det internt i Storbritannien och i högerfalangen i Westminster som premiĂ€rministern har sina största motstĂ„ndare â inom sĂ„vĂ€l sitt konservativa parti som dess allierade i nordirlĂ€ndska unionistpartiet DUP.
Sunaks partikamrat Mark Francois, som ingÄr i djupt EU-skeptiska gruppen ERG, varnar för att det vore "otroligt oklokt" att gÄ vidare med en plan som inte helt tar bort EU-domstolen ECJ:s befogenheter i Nordirland.
ââVi Ă€r inte dumma. Det vi vill ha Ă€r en lösning dĂ€r EU-lagar helt stryks sĂ„ att Nordirland behandlas pĂ„ samma sĂ€tt som England, Skottland och Wales, sĂ€ger han enligt The Guardian.
DUP nobbar?
Enligt The Times innehÄller det nya förslaget skrivningar som tar bort nÀstan alla kontroller pÄ varor som skickas mellan Nordirland och övriga Storbritannien. London kommer ocksÄ att fÄ större makt över momssatser och rÀtt att dra i handbromsen om Bryssel vill införa nya regler för landsdel.
Trots det sÀger regeringskÀllor sÀger till The Times att de inte tror att DUP kommer att stÀlla sig bakom förslaget.
BBC rapporterar att Sunak under helgen har försökt gjuta olja pÄ vÄgorna och internt i partiet lovat att hans förslag inte Àr nÄgot hot mot brexit, utan tvÀrtom "ser till att brexit ska fungera i förenade kungarikets alla delar".