Kommunen: "Vi uppfyller alla byggkraven"

Safiren uppfyller kraven för tillgänglighetsanpassning, säger kommunens produktionschef Claes-Urban Boström.

VAGNHÄRAD2014-09-22 06:45

– Konsulter har tittat på tillgängligheten, och vi uppfyller alla kraven med handikapptoaletter på alla plan och en hiss.

Precis som Mikael Norevall nämner Boström att ett av omklädningsrummen kan separeras för olika ändamål.

– Vi kan låsa upp rummet för till exempel rörelsehindrade eller religiösa grupper, som inte kan byta om med andra.

Kan du förstå frustrationen hos assistenterna?

– Vi lever upp till kraven, men sen kan det finnas andra behov. Det är tråkigt att vi inte kunnat tillmötesgå det.

Norevall är förvånad att det saknas ett gruppomklädningsrum i ritningarna.

– Det saknas inte, för det var aldrig planerat. Det är svårt att bygga omklädningsrum för alla, i stället får man använda ett av de fyra som finns, säger Boström.

Han hälsar också att om man är besviken får man gärna kontakta kommunen i stället för att gå till medierna.

– I det här fallet hoppas vi att personerna tar kontakt med oss så att vi kan hitta lösningar på det som de upplever som bekymmer.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om