Blandade kÀnslor hos Mellberg efter segern

Helsingborgs IF lĂ€mnar allsvenskan med stil och med den hĂ€r frĂ„gan som sĂ€llskap: Varför har man inte spelat sĂ„ hĂ€r tidigare? 4–3-segern borta mot IFK Norrköping skvallrade inte det minsta om att superettan vĂ€ntar till vĂ„ren.
–Vi gör det otroligt bra, sĂ€ger Olof Mellberg.

Helsingborgs Max Svensson kramas om efter sitt 4–3-mĂ„l mot IFK Norrköping.

Helsingborgs Max Svensson kramas om efter sitt 4–3-mĂ„l mot IFK Norrköping.

Foto: Stefan JerrevÄng/TT

Sport2020-12-06 16:30

Efter sista matchen som trĂ€nare för Helsingborg var hans kĂ€nslor motstridiga. Å enda sidan var han stolt och nöjd över segern, Ă„ andra sidan djupt besviken över att den inte betydde nĂ„got för framtiden.

– Det har varit en svĂ„r vecka, svĂ„rt att ladda om. Vi har kĂ€mpat för att samla ihop gruppen. KĂ€nslan i laget Ă€r ett det Ă€r en otrolig besvikelse att vi inte fĂ„r chansen att bygga vidare pĂ„ det vi byggt upp. Att vi inte klarade att kriga oss kvar för att sikta uppĂ„t nĂ€sta Ă„r, sĂ€ger han.

Fanns mycket att bygga vidare pÄ

Mellberg valde att bryta kontraktet kort efter att det i mÄndags stod klart att HIF Äker ur allsvenskan.

TT: Du har inte funderat pÄ om det var ett förhastat beslut?

– Nej, det var tvĂ„ olika scenarier. Ett för allsvenskan och ett för superettan. Hade vi klarat oss kvar hade vi kunnat bygga vidare pĂ„ mycket. Det kommer att bli en omorganisation och jag tror att det Ă€r bĂ€ttre att nĂ„gon annan gör den nystarten som trĂ€nare.

TT: Hur ser du pÄ sin framtid som trÀnare?

– Jag har inte tĂ€nkt sĂ„ mycket pĂ„ den. Det Ă€r sĂ„ fĂ€rskt nu sedan jag klev av. Hade vi hĂ€ngt kvar hade framtiden sett sĂ„ mycket annorlunda ut, för mig, för klubben, för spelarna. Jag kĂ€nner mig taggad att fortsĂ€tta som trĂ€nare, sedan fĂ„r man se vilka möjligheter som dyker upp, sĂ€ger Mellberg.

Trots en mÀngd individuellt skickliga spelare har managern Jens Gustafsson inte lyckats fÄ ihop IFK Norrköping till ett fungerande, pÄlitligt kollektiv.

Än har det svĂ€ngt hit, Ă€n har det svĂ€ngt dit – och nĂ€r chansen fanns att fixa tredjeplatsen och Europaspel svĂ€ngdes det rakt ned i diket. I stĂ€llet för kval till nystartade Europa Conference League och lilla silvermedaljen slutade sĂ€songen i en sjĂ€tteplats, i ett ingenting, i ett svidande misslyckande.

"Tung eftermiddag"

– Det Ă€r en vĂ€ldigt tung eftermiddag och ansvaret Ă€r mitt för den besvikelse vi kĂ€nner. Jag tror att förklaringen ligger i att Helsingborg Ă€r bĂ€ttre Ă€n vad man tror och att vi var dĂ„liga, rent ut sagt.

TT: De som sÄg matchen kan ha fÄtt intrycket att det var Helsingborg som spelade för att hÀnga kvar i allsvenskan, inte ni som spelade för en plats i Europa.

– SĂ„ kan man tolka det, men det var inte vĂ„r avsikt, sĂ€ger Gustafsson.

Trots ett kvar pĂ„ kontraktet Ă€r hans framtid osĂ€ker. Är han rĂ€tt man att leda IFK Norrköping 2021?

– Det Ă€r inte min uppgift att svara pĂ„, det Ă€r styrelsens. Och jag accepterar de beslut styrelsen tar.

TT: Är det din vilja att leda laget nĂ€sta Ă„r?

– SĂ„ lĂ€nge jag har förtroende vill jag vara i IFK. Det finns inget annat, sĂ€ger han.

Gustafsson sjÀlvkritisk

– Vi har blivit för offensivt balanserade. Vi kom i en för lĂ„ng svacka och det Ă€r mitt ansvar att vi inte har kunna rĂ€ta upp den. Det Ă€r viktigt att vi ser resultatet i Ă„r som ett enskilt stort misslyckande, nĂ„got jag Ă€r ansvarig för, men det finns ocksĂ„ saker som vi gjort som leder till att IFK Norrköping kan fatta mĂ„nga offensiva beslut som mĂ„nga andra klubbar inte kommer att kunna göra. Det finns goda förutsĂ€ttningar för att Norrköping kan vara ett topplag framöver.

Klubben riskerar samtidigt att tappa nÄgra tunga pjÀser. Simon Thern, Filip DagerstÄl, Eric Smith, Lars Krogh Gerson och Isak Pettersson har alla utgÄende kontrakt eller lÄneavtal.

Fakta: MĂ„lfesten pĂ„ Östgötaporten

HĂ€r Ă€r fulltrĂ€ffarna som till slut gav Helsingborg segern mot Norrköping pĂ„ Östgötaporten:

Helsingborgs drömöppning:Alex Timossi Andersson fÄngade upp Henrik Castegrens pÄ tok för lösa bakÄtpassning och fick till slut in bollen. Tid: 2:a matchminuten.

Petterssons mĂ„lvaktstavla:Jonathan Levi drog pĂ„ frĂ„n distans. Ian Pettersson satte upp nĂ€varna för att plocka bollen – men den smet mellan handskarna in till 1–1. Tid: 8:e minuten.

SĂ„ gör en skyttekung:Christoffer Nyman placerade med vĂ€nstern in 2–1 och sĂ€songens 18:e mĂ„l. Tid: 12:e minuten.

Kandidat till Ă„rets mĂ„l:Det fĂ„r man Ă€ndĂ„ sĂ€ga om Anthony van den Hurks drömtrĂ€ff frĂ„n distans till 2–2. StenhĂ„rt upp i Isak Petterssons ena hörn. Tid: 17:e minuten.

Snabb uppföljning:FrÄn nÀra hÄll skickade nederlÀndaren Helsingborg till ny ledning. Tid: 21:a minuten.

Han kan ocksĂ„ skjuta:Norrköpings Sead Haksabanovic tryckte via muren in frisparken till 3–3. Tid: 24:e minuten.

Avgörandet:Max Svensson trycker in 4–3 till Helsingborg, ett resultat som stĂ„r sig över andra halvlek. Tid: 43:e minuten.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!