Det blir rekord i Trosatrampen

Trosatrampen kommer att slå rekord i år. Redan nu har 220 personer anmält sitt intresse. – Och blir det bra väder på söndag så kan man räkna med betydligt fler, säger Pelle Bång i Trosabygdens OK, som arrangerar tävlingen.

Trosatrampen_7376 som smart objekt-1.jpg

Trosatrampen_7376 som smart objekt-1.jpg

Foto: Fotograf saknas!

Cykel2014-05-14 16:33

Cykelloppen runt om i Sverige blir allt populärare. Det märkte Trosabygdens Cyklister i TbOK redan under Hedebytrampet i höstas. Då slog man rekord med drygt 300 starter.

– Och det roliga är att det är många vanliga motionärer, nybörjare, som anmäler sig, säger Pelle.

Det finns även en stor grupp andra cyklister som kommer att starta lite innan alla andra.

– Cyklister som ska vara med i Vätternrundan. De kommer från Stockholm och cyklar snabbt så vi tänkte att det var bättre att låta dem starta tio minuter innan de andra.

Banan, som är nio mil lång, har den vanliga sträckningen. Start och mål vid Trostorp några hundra meter från Häradsvallen. Vägbanan är bra på de flesta ställen.

– Det är backen vid Tullgarn som är lite skrovlig och så finns det några gropar här och var. Man får försöka hålla ögonen öppna, säger Pelle.

Eftersom man cyklar på en trafikerad väg är det vanligt cykelvett som gäller.

– Vi rekommenderar att man cyklar i två led. Det gör allt enklare, säger Pelle Bång.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!